کاشان

کاشان

* فاصله ی خانه صفا تا بافت تاریخی کاشان حدود پانزده دقیقه
شهر آران و بیدگل در فاصله پنج کیلومتری از کاشان تاریخی و زیبا قرار دارد و به همین علت ، موقعیت مکانی خانه صفا در قرار گرفتن مابین دو حوزه مهم گردشگری طبیعی یعنی کویر مرنجاب و گردشگری تاریخی و فرهنگی یعنی کاشان بسیار ممتاز بوده و تلفیق این دو نوع گردشگری در یک سفر بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود. در زیر به بخشی از جاذبه های توریستی کاشان اشاره می شود .

 • بازار سنتی کاشان :

  Maranjab Desert

  دوران اوج و رواج بازار کاشان مربوط به زمان صفویه و به خصوص دوران شاه عباس اول است. غالبا سیاحان و جهانگردانی که در عصر صفوی و قاجار، به ایران و به خصوص کاشان سفر می‌ کردند عظمت و شکوه بازار کاشان را مورد تمجید قرار می ‌دادند.
  بازار كاشان كه از حوالی میدان كمال الملك تا میدان تاریخی سنگ (فیض) و از آنجا كه تا بازار مسگرها و میدان دروازه دولت ادامه دارد شامل تعداد زیادی بازارچه و گذر بوده و ده ها بنای تاریخی همچون مسجد میدان میر عماد، كاروانسرای میر پنج، تیمچه معروف امین الدوله، در بازار میانچال، تیمچه بخشی، تیمچه سید آقا، تیمچه صباغ، آب انبار بالا بازار، آب انبار درب زنجیر را در دل خود جای داده است.

 • باغ و حمام تاریخی فین :

  Maranjab Desert

  نمونه ای کم نظیر از طرح باغ ایرانی که در دوره های صفویه ، زندیه و قاجاریه طراحی و ساخته شده است. عنصر آب که از چشمه فین (سلیمانیه) جوشیده و از میان کوشک ها و درختان کهنسال تنومند سرو در جوی های کاشی کاری شده می گذرد ، طراوت و شادابی زائد الوصفی را در نظر بیننده پدید می آورد. وجود ابنیه ای چون کوشک صفوی ، عمارت سردر و حمام کوچک که در دوران صفوی و عمارت هایی چون کوشک قاجاری ، حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین که پس از این دوران ساخته شده اند ، مجموعه باغ فین را به یکی از پر بازدید کننده ترین مکان های تاریخی ایران تبدیل نموده است .

 • مسجد آقا بزرگ :

  Maranjab Desert

  یكی از باشكوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران بوده که در خیابان فاضل نراقی کاشان واقع شده است. مسجد و مدرسه آقا بزرگ دارای سردر زیبایی است كه سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزئین یافته و دیوارهای جلوخان از كتیبه بالای سردر تا كف تختگاه های طرفین درگاه با كاشی های خشتی الوان پوشیده شده است. این بنا به علت هیئت اصلی و گنبد و بارگاه با شكوه و به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی ، یكی از بناهای مهم ایرانی اسلامی به شمار می رود. داستان های جالبی پیرامون سازندگان ، علت ساخت و عناصر به کار رفته در این بنا نقل شده است که دانستن آنها بر جذابیت بازدید از آن می افزاید.

 • خانه های تاریخی :

  Maranjab Desert

  خانه های تاریخی کاشان یکی از منابع پرارزش معماری ایرانی هستند که در بافت تاریخی این شهر هنوز رنگ بویی از هویت پرسابقه و غنی کاشان زیبا را به نمایش می گذارند. هرچند در طول سده ی گذشته بسیاری از این آثار ارزشمند از بین رفته است ، هنوز هم تعداد زیادی از این ابنیه ی با ارزش حفظ شده و در سال های اخیر نیز رقبت بیشتری در نگهداری و مرمت آنها دیده می شود. از میان خانه های تاریخی کاشان بسیاری تغییر کاربری داده و به مکان هایی چون رستوران، موزه و هتل تبدیل شده است. از این میان تعدادی از این آثار که امکان بازدید عمومی دارند را معرفی می کنیم.

 • خانه تاریخی بروجردی ها:

  خانه ی تاریخی بروجردی ها در محله ی قدیمی سلطان امیراحمد کاشان قرار دارد. خانه ی بروجردی ها نمونه ی یکی از خانه های مسکونی اعیان نشین دوره ی قاجار است که در سال 1242 خورشیدی توسط یکی از بازرگانان معروف کاشان به نام حاج سید حسن نطنزی ( بروجردی ) ساخته شده است. این بنا هم اکنون محل اداره میراث فرهنگی کاشان بوده و بازدید عمومی دارد.

 • خانه تاریخی طباطبایی ها:

  Maranjab Desert

  یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی هاست که در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان واقع شده است. این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم به شمار می رود به وسیله مرحوم سیدجعفر طباطبایی – از تجار معروف فرش آن زمان – در سال ۱۲۵۰هجری قمری ساخته شده است. خانه طباطبایی ها همچون دیگر بناهای تاریخی آن زمان برخوردار از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه است. مجموعه تاریخی خانه طباطبایی ها هم اکنون زیرپوشش سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری کاشان اداره شده و بازدید عمومی دارد .

 • خانه تاریخی تاج :

  Maranjab Desert

  اين بنا يكي از خانه هاي گودال باغچه اي اصيل كاشان با حدود دو قرن قدمت در دوران قاجاريه است. خانه تاج در بافت تاريخي شهر و محور توريستي خيابان علوي قرار گرفته که با معماري ارزشمند بومي، نمونه اي از خانه هاي اصيل عامه مردم كاشان در دو قرن گذشته به شمار مي رود. این بنا هم اکنون تحت عنوان موزه مردم شناسي و خانه هنرمندان كاشان مشغول به فعالیت می باشد.

 • خانه تاریخی عامری ها :

  Maranjab Desert

  خانه عامری ها در محله سلطان میر احمد در شمال معبر اصلی محله سلطان میر احمد و در جوار حمام سلطان میر احمد واقع شده است. قدمت بنای اولیه به عصر زندیه باز می گردد و از جمله خانه های بسیار قدیمی کاشان است. خانه عامری‌ها در دوران قاجار به وسیله شخصی به نام سهام‌السلطنه عامری فرد توسعه یافت و بناهای دیگری به آن اضافه شد.این مجموعه ی با شکوه در حال حاضر تبدیل به مجموعه اقامتی پذیرائی شده و دارای هتل ، رستوران و کافی شاپ می باشد. بازدید از قسمت هایی از این خانه امکان پذیر بوده و صرف غذا در این مجموعه ی فاخر توصیه می شود.

 • خانه تاریخی عباسیان :

  Maranjab Desert

  مجموعه خانه عباسیان در خیابان علوی،در کوی سلطان امیراحمد میباشد و بین سالهای 1245-1250 قمری ساخته شده است. این مجموعه از جمله برجسته‌ترین آثار معماری و یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بناهای مسکونی ایران است. این بنای تاریخی از لحاظ معماری و تزیینات حایز اهمیت فراوان است. خانه‌ی عباسیان به لحاظ معماری، دارای طرحی بسیار قوی و غنی و از نظر تزئینات گچبری و نقاشی و کاربری تزئینات معماری اسلامی نظیر رسمی بندی، یزدی بندی، قطاربندی،( مقرنس) و گره سازی در اوج زیبایی و ظرافت می‌باشد. قسمتی از این بنا اکنون به سفره خانه سنتی تغییر کاربری داده شده و قسمت های دیگر بازدید عمومی دارد.

آدرس

کاشان - آران و بیدگل میدان امام خمینی (ره) خیابان سید الشهدا (ع)
نینوا ششم خانه تاریخی بنی طبا

تلفن

۰۹۱۲۶۰۱۱۵۲۸ | ۰۹۱۰۹۸۰۲۲۵۶

ایمیل

safa.historicalhouse@gmail.com
info@safahouse.ir

خانه صفا 2016 | اطلاعات محفوظ می باشد